Środowisko pracy

kategoria: Kurs C++

Zanim zaczniesz programować w C++ musisz zdecydować się na konkretne środowisko programistyczne, w jakim będziesz pracował. Środowisko programistyczne to program, który pozwala Ci pisać kod źródłowy a następnie w wygodny sposób ten kod uruchamiać. Środowisko programistyczne przypomina zaawansowany edytor tekstu z udogodnieniami związanymi z danym językiem programowania, dla jakiego zostało stworzone.

Wybór środowiska programistycznego

Środowisko programistyczne to rozbudowany edytor tekstu, z wieloma funkcjami pomagającymi w programowaniu. Można powiedzieć, że jest to edytor tekstowy z wbudowanymi komendami służącymi do uruchamiania Twoich programów, oraz kilkoma innymi usprawnieniami.

Najbardziej popularne środowiska programistyczne dla C++ to:

  • Microsoft Visual Studio – zaawansowane środowisko używane przez profesjonalnych programistów (płatne, ale jest też wersja darmowa)
  • Code::Blocks – dość proste środowisko, idealne do nauki programowania, często używane na maturach z informatyki (darmowe)
  • Visual Studio Code – dość nowe, bardzo intuicyjne środowisko programistyczne z wieloma funkcjami, niestety wymaga dodatkowej konfiguracji zanim będziesz mógł zacząć pracę (darmowe)
  • Dev-C++ – stare i niestety ciągle popularne, stanowczo odradzam używania tego środowiska (darmowe)

Na potrzeby kursu idealny do nauki będzie Code::Blocks i to właśnie w nim będę pisał wszystkie programy.

Instalacja Code::Blocks

Code::Blocks jest darmowym środowiskiem programistycznym, działającym na systemach Windows oraz Linux. Aktualnie wspierane są wszystkie wersje systemu Windows. W celu pobrania programu wchodzimy na stronę http://www.codeblocks.org/downloads/26 i pobieramy dedykowaną dla naszego systemu.

Bardzo ważne aby pobrać wersję instalacyjną o nazwie codeblocks-17.12mingw-setup.exe. Zawiera ona MinGW czyli kompilator języka C++. Pobierając inną wersję instalacyjną nie będziesz mógł uruchomić żadnego napisanego przez siebie programu.

Instalacja programu jest bardzo prosta i intuicyjna, nie wymaga żadnej dodatkowej konfiguracji. Wystarczy akceptować wszystkie regulaminy, a po instalacji środowisko będzie gotowe do pracy.

Problemy z wykryciem MinGW

Jeżeli Twoja wersja Code::Blocks ma problemy z wykryciem kompilatora języka C++ (MinGW) oznacza to prawdopodobnie brakujące wpisy w zmiennych środowiskowych.

podpiecie-mingw

Najłatwiej naprawić Code::Blocks resetując ustawień środowiska programistycznego. W tym celu kliknij myszką na Settings -> Compiler.. i kliknij przycisk Reset defatults. Pojawi się kilka komunikatów, wszystkie musisz potwierdzić. W tym momencie Code::Blocks sam wykryje i ustawi MinGW.

Utworzenie nowego projektu

Po instalacji CB utwórz nowy projekt typu C++. W tym celu kliknij na File -> New -> Project. Z listy projektów wybierz Console application. W następnym oknie wybierz język C++. Uzupełnij wszystkie pola takie jak nazwa projektu i lokalizacja, gdzie zostanie zapisy.

W zakładce odpowiedzialnej za kompilator nie zmieniaj żadnych ustawień, domyślnie powinien być wybrany GNU GCC Compiler. Gratulację, udało Ci się utworzyć pierwszy projekt!

Interfejs Code::Blocks

Oto podstawowy wygląd środowiska Code::Blocks:

code-blocks

Na powyższym obrazku zaznaczyłem najważniejsze elementy środowiska:

  • pliki projektu – czyli pliki z kodem źródłowym Twojego programu
  • kod programu – miejsce, gdzie piszesz kod
  • błędy kompilacji – bardzo ważna sekcja, w której wyświetlą się wszystkie błędy w Twoim kodzie. Dopóki ich nie naprawisz nie uruchomisz programu
  • kompilacja – trzy przyciski, pierwszy kompiluje program, drugi uruchamia program, trzeci robi obydwie akcje jednocześnie

To już wszystko! Zapraszam Cię do kolejnej lekcji: pierwszy program.