Środowisko pracy
Zanim zaczniesz programować w C++ musisz zdecydować się na konkretne środowisko programistyczne, w jakim będziesz pracował. Środowisko programistyczne to program, który pozwala Ci pisać kod źródłowy a następnie w wygodny sposób ten kod uruchamiać. Środowisko programistyczne przypomina zaawansowany edytor tekstu z udogodnieniami związanymi z danym językiem programowania, dla jakiego zostało stworzone.
Wybór środowiska programistycznego
Środowisko programistyczne to rozbudowany edytor tekstu, z wieloma funkcjami pomagającymi w programowaniu. Można powiedzieć, że jest to edytor tekstowy z wbudowanymi komendami służącymi do uruchamiania Twoich programów, oraz kilkoma innymi usprawnieniami.
Najbardziej popularne środowiska programistyczne dla C++ to:
- Microsoft Visual Studio – zaawansowane środowisko używane przez profesjonalnych programistów (płatne)
- Code::Blocks – dość proste środowisko, idealne do nauki programowania, często używane na maturach z informatyki (darmowe)
- Visual Studio Code – dość nowe, bardzo intuicyjne środowisko programistyczne z wieloma funkcjami, niestety wymaga dodatkowej konfiguracji zanim będziesz mógł zacząć pracę (darmowe)
- Dev-C++ – stare i niestety ciągle popularne, stanowczo odradzam używania tego środowiska (darmowe)
Na potrzeby kursu idealny do nauki będzie Code::Blocks i to właśnie w nim będę pisał wszystkie programy.
Instalacja Code::Blocks
Code::Blocks jest darmowym środowiskiem programistycznym, działającym na systemach Windows oraz Linux. Aktualnie wspierane są wszystkie wersje systemu Windows. W celu pobrania programu wchodzimy na stronę http://www.codeblocks.org/downloads/26 i pobieramy dedykowaną dla naszego systemu.
Bardzo ważne aby pobrać wersję instalacyjną o nazwie codeblocks-17.12mingw-setup.exe. Zawiera ona MinGW czyli kompilator języka C++. Pobierając inną wersję instalacyjną nie będziesz mógł uruchomić żadnego napisanego przez siebie programu.
Instalacja programu jest bardzo prosta i intuicyjna, nie wymaga żadnej dodatkowej konfiguracji. Wystarczy akceptować wszystkie regulaminy, a po instalacji środowisko będzie gotowe do pracy.
Problemy z wykryciem MinGW
Jeżeli Twoja wersja Code::Blocks ma problemy z wykryciem kompilatora języka C++ (MinGW) oznacza to prawdopodobnie brakujące wpisy w zmiennych środowiskowych.
Najłatwiej naprawić Code::Blocks resetując ustawień środowiska programistycznego. W tym celu kliknij myszką na „Settings” -> „Compiler..” i kliknij przycisk „Reset defatults„. Pojawi się kilka komunikatów, wszystkie musisz potwierdzić. W tym momencie Code::Blocks sam wykryje i ustawi MinGW.
Utworzenie nowego projektu
Po instalacji CB utwórz nowy projekt typu C++. W tym celu kliknij na „File” -> „New” -> „Project„. Z listy projektów wybierz „Console application„. W następnym oknie wybierz język „C++„. Uzupełnij wszystkie pola takie jak nazwa projektu i lokalizacja, gdzie zostanie zapisy.
W zakładce odpowiedzialnej za kompilator nie zmieniaj żadnych ustawień, domyślnie powinien być wybrany „GNU GCC Compiler„. Gratulację, udało Ci się utworzyć pierwszy projekt!
Interfejs Code::Blocks
Oto podstawowy wygląd środowiska Code::Blocks:
Na powyższym obrazku zaznaczyłem najważniejsze elementy środowiska:
- pliki projektu – czyli pliki z kodem źródłowym Twojego programu
- kod programu – miejsce, gdzie piszesz kod
- błędy kompilacji – bardzo ważna sekcja, w której wyświetlą się wszystkie błędy w Twoim kodzie. Dopóki ich nie naprawisz nie uruchomisz programu
- kompilacja – trzy przyciski, pierwszy kompiluje program, drugi uruchamia program, trzeci robi obydwie akcje jednocześnie
To już wszystko! Zapraszam Cię do kolejnej lekcji o nazwie pierwszy program
Komentarze
Po zainstalowaniu i uruchomeniu code blocks klikam w create a new project i nie wyświetla się żadna opcja do wyboru, jest puste okienko, o co chodzi?