Jak wygląda matura z informatyki?

Kategoria: Informacje o maturze

Kształcenie się w kierunku informatyki jest dobrą inwestycją. Jest to zawód przyszłościowy, który ciągle się rozwija. Istnieje wiele dziedzin informatyki, na pewno z wieloma spotkałeś się już w szkole średniej lub w domu. Do najpopularniejszych należą: grafika komputerowa, zarządzanie sieciami, programowanie oraz zarządzanie bazami danych. Jeżeli nie chcesz wiązać swojej przyszłości z informatyką, mimo wszystko dobrym pomysłem jest zadawanie informatyki na egzaminie maturalnym.

Warto zdawać informatykę

Jest to przedmiot wysoko punktowany przez wszystkie uczelnie techniczne (najczęściej zamiennie z fizyką lub matematyką) a na dodatek nie jest trudny w wersji podstawowej (od roku 2014/15 nie ma możliwości zdawania egzaminu podstawowego z informatyki). Wielu młodych ludzi spędza dużo czasu przy komputerze nabywając przy tym umiejętności praktycznych, pozwalających w stopniu zadowalającym zdać maturę z informatyki.

Zakładając że nie wiążesz przyszłości z informatyką, dobre wyniki z takiego egzaminu mogą pomóc Ci w znalezieniu pracy. Komputery w XXI wieku są wszechobecne, zamiast robić kursy poświadczające umiejętności posługiwania się komputerem i pakietem Office można pokazać dobre wyniki z matury. Matura z informatyki to w końcu programowanie, logiczne myślenie oraz obsługa programów takich jak: arkusz kalkulacyjny czy program bazodanowy. Z innego mojego artykułu dowiesz się jak przygotować się do matury z informatyki.

Informacje o egzaminie

Egzamin maturalny składa się z dwóch części:

 • część pierwsza – rozwiązanie zestawu zadań bez korzystania z pomocy komputera (dozwolone posiadania kalkulatora prostego). Często występuje kilka zadań zamkniętych. Czas trwania to 90 minut.
 • część druga – rozwiązanie (najczęściej trzech) zadań z pomocą komputera. Konieczne jest korzystanie z programów bazodanowych np. Access, z programów kalkulacyjnych np. Excel i wybranego języka programowania. W przeciwnym wypadku zabraknie nam czasu. Czas trwania to 150 minut.

Sposób wykonania zadań jest całkowicie dowolny. W żadnym zadaniu nie ma ściśle określonego sposobu w jaki mamy je wykonać. Nie mamy narzuconych żadnych programów ani metod. Oznacza to, że każde zadanie możesz wykonać w C++ lub używając innych dowolnych programów. Jeżeli nie umiesz wykonać określonego zadania w Excelu, możesz spróbować liczyć wszystko kalkulatorem. Fakt, że zapewne zajmie Ci to za dużo czasu i nie wyrobisz się ze wszystkim, jednak lepsze to niż oddanie pustej kartki lub nieruszonego zadania.

Brak narzuconych narzędzi stanowi udogodnienie i więcej możliwości na zdobycie cennych punktów. Każdy może wybrać to w czym czuje się najlepiej. Jednak czasem brak podpowiedzi co do wykonania zadania, może zadziałać na naszą niekorzyść. Osobiście pamiętam zadanie, co do którego nie miałem pewności, czy jest zadaniem typowo bazodanowym czy raczej zadaniem przeznaczonym do arkusza kalkulacyjnego. Ostatecznie połowa mojej klasy zrobiła zadanie w tych dwóch różnych programach. Uczniowie, którzy wybrali Accessa, nacięli się, ponieważ ostatni podpunkt wydawał się niemożliwy do zrobienia w tym programie. Problemu nie miały osoby wykonujące obliczenia w Excelu.

Poprawne wydaje się także zrobienie połowy zadania w jednym programie a połowy w drugim. W końcu nie ma żadnych ograniczeń! Należy jedynie dokładnie opisywać otrzymane wyniki, aby egzaminator nie miał podejrzeń o odpisywanie. Jedynym wyjątkiem kiedy musimy trzymać się określonego programu jest sytuacja, gdy program zostanie określony bezpośrednio w treści zadania.

Zdanie egzaminu maturalnego z informatyki

Od roku 2015 egzamin maturalny z informatyki może być zdawany tylko na poziomie rozszerzonym i tylko jako przedmiot dodatkowy. Nie ma dolnego progu punktów jaki należy zdobyć, aby egzamin uznawany był za zdany. Jest to kolejny argument za tym, aby mimo wszystko spróbować swoich sił. Podchodząc do matury z informatyki nic nie tracisz, a możesz zyskać cenne punkty rekrutacji na studia.

Punktowanie matury z informatyki

Wszystkie techniczne uczelnie wyższe zdają sobie sprawę z tego jak ważna jest obecnie informatyka. Dzięki temu, podczas rekrutacji na studia informatyka jest punktowana tak samo jak matematyka i fizyka. Sam jestem absolwentem Politechniki Krakowskiej. Studiowałem tam informatykę w latach 2012-2017. Na studia dostałem się dzięki dobremu wynikowi z egzaminu maturalnego z informatyki.

Oto lista kierunków, na które możesz się dostać zdając informatykę na maturze:

 • informatyka / informatyka stosowana
 • informatyka w inżynierii komputerowej
 • budownictwo
 • transport
 • inżynieria materiałowa
 • fizyka techniczna
 • energetyka
 • inżynieria produkcji
 • mechanika i budowa maszyn
 • inżynieria medyczna
 • i kila innych.

Oto lista kierunków, na które nie możesz się dostać zdając informatykę na maturze:

 • matematyka
 • gospodarka przestrzenna
 • biotechnologia
 • inżynieria chemiczna i procesowa
 • technologia chemiczna
 • inżynieria środowiska

Jest to dość aktualna lista (2019/2020 rok) z Politechniki Krakowskiej. Jak widać oferta edukacyjna dla absolwentów z dobrymi wynikami z informatyki jest dość bogata. Jeżeli celujesz w konkretną uczelnie polecam Ci sprawdzić, czy wynik egzaminu maturalnego z przedmiotu, który zdajesz, będziesz punktowany.

Informatory maturalne przygotowane przez CKE możesz także znaleźć na tej stronie: https://cke.gov.pl/egzamin-maturalny/egzamin-w-nowej-formule/informatory/. Wszystko o informatyce dowiedziałeś się już z tego artykułu, jednak warto wiedzieć gdzie skierować się po „najświeższe” dane dotyczące egzaminów.

Komentarze

Anna

Dzień dobry,

dużo osób nie wierzy, że e-mail marketing to skuteczna forma reklamy i… wiele osób popełnia DUŻY błąd. Taka forma reklamy usług i produktów uznawana jest za najskuteczniejszą przez ponad 60% specjalistów od reklamy.

Jeśli jeszcze jej Państwo nie sprawdzili, to naprawdę warto to zrobić. Specjalizujemy się w e-mail marketingu i chętnie przedstawię szczegóły oferty. Jeśli chcą je Państwo usłyszeć – proszę o odpowiedź na tę wiadomość (najlepiej podając numer telefonu kontaktowego).

Zapraszam do rozmowy.
Anna Sielnicka – tel.: 792-519-647
[email protected]

Piotr

Witam. Jestem uczniem 3 klasy technikum informatycznego. Zamierzam przygotowywać się już do matury. Mam dylemat ponieważ informatyki, jako przedmiotu, nie miałem dużo w szkole. Matematyki rozszerzonej w technikum jest strasznie mało, więcej niż 30% nie napiszę może w porywach do 40%. Czy łatwiej jest się przygotować do matury z informatyki niż matematyki? Dodam że musiałbym sam się przygotować do matury z informatyki, w mojej szkole nikt nie przykłada do niej wagi.

Karol

Cześć Piotr, nie sądzę aby ktoś był w stanie odpowiedzieć Ci, czy szybciej nauczysz się informatyki czy matematyki. Jednego i drugiego uczysz się już od kilku dobrych latach, powinieneś czuć wewnętrznie jakie są Twoje możliwości w tych dziedzinach. Rok czasu to bardzo mało na przygotowania.. Na Twoim miejscu wybrałbym ten przedmiot, z którego mam mniejsze braki.

Kacper

Witam, mam pytanie odnośnie zadań, w których jest napisane, że trzeba utworzyć zestawienie danych (przykład: Zadanie 6.3 z matury z 2015 roku). Jeśli nie utworzy się zestawienia, ale odpowiedź jest dobra to jest to uznane za poprawne? Wiem, w zadaniu jest napisane „utwórz zestawienie”, tylko co jeśli potrafimy zrobić to zadanie(czytaj-podać prawidłową odpowiedź), ale w niepoprawny sposób? Pozdrawiam:)

Karol

@Kacper, możesz to sprawdzić w kluczu odpowiedzi. Są udostępnione na stronie CKE. W nich jest informacja za co można przydzielić (częściowe) punkty.

Damian

Pytanie. Ponieważ pisałeś, że do zadania z programowania nie trzeba programować, a teraz patrzyłem do arkusza i jest tam wzmianka „napisz program(y). Co z tym fantem zrobić??

Karol

@Damian
Jeśli pisze „napisz program” to dokładnie trzeba tak zrobić. A jeśli pisze „policz liczbę hoteli dla X klientów dla Y warunków” to możesz to zrobić jak chcesz – np. używając Excela, Accessa, pisząc program w C++ itp.

Alexy11

Powiedz mi kolego czy jest możliwość zdawania Informatyki na maturze „międzynarodowej” ? nie wiem czy chce zdawać ja w języku Polskim, w ogóle nie wiem czy będę zdawał Polską wersje matury

Pawlak

Szczerze to tegoroczna matura rozszerzona wg mnie była troszkę ciężka, zwłaszcza pierwsza część bo Excel był prosty, Access w sumie też, nad programowaniem trzeba było się zastanowić trochę.
Jak według Ciebie, uznają mi odpowiedź jeśli część podpunktu zrobiłem w Accessie a drugą poprostu obliczyłem w brudnopisie i wynik podałem tak jak trzeba we wskazanym pliku. Nie wiedziałem jak to zrobić w pełni Accessie, mogą się przyczepić?

Karol

Cześć, na ostatniej arkusza znajduje się „Brudnopis”, więc zapewne używanie kartki i długopisa jest dozwolone :).

szymciok

Cześć, wiesz może czy można używać kartki i długopisu podczas części drugiej na rozszerzeniu?

Karol

Odpowiedzi z Accessa przepisujesz ręcznie, przeważnie jest ich mało. Przeważnie każdą znaleźć jakąś uśrednioną liczbę, kolumnę, wybraną pozycję itp. Wszystkie podpunkty eksportujesz do jednego pliku, robiąc to tak aby egzaminator mógł połapać się jaka odpowiedź jest do jakiego podpunktu. Jedynym wyjątkiem jest sytuacja gdy polecenie zadania stanowi inaczej, jednak do tej pory się to nie zdarzyło.

Łukasz

Mam pytanie jak zapisać odpowiedzi np. z Accessa do pliku txt. Muszę wyniki eksportować do pliku czy mogę ręcznie wyniki zapisać. Jeśli eksportować to jak wszystkie podpunkty razem eksportować do jednego pliku?

Karol

Przeczytaj artykuł o nazwie: „Jak przygotować się do matury z informatyki”. Tam już wszystko napisałem.

Grzesiek

Hej jakie funkcje z języka programowania są najbardziej przydatne na maturę z informatyki ?

Patrycja

tak! o to mi chodziło! wielkie dzięki 🙂

Karol

To nie ma żadnego znaczenia. Wczytujesz dane skąd Ci lepiej, zapisujesz też gdzie chcesz. Umieszczasz wszystko gdzie chcesz. Do oceny oddajesz plik z jakimiś danymi, które wygenerował Twój kod. Ważne abyś skopiowała ten plik prowadzącym przed zakończeniem egzaminu. Dane możesz trzymać na dysku, na pulpicie – gdzie wolisz. Moim zdaniem najlepiej i najszybciej, trzymać je w tym katalogu gdzie kompilujesz program (tak jak napisałem wcześniej przed rozpoczęciem egzaminu podadzą wam ścieżkę). Jeżeli ciągle źle zrozumiałem pytanie to odezwij się na e-maila ;d.

Patrycja

Dzięki za odpowiedź, ale nie o to dokładnie mi chodziło! 🙂 Myślałam raczej o KODZIE programu wykorzystującym dane – pobierającym je z pliku, przetwarzającym je i zapisującym do innego pliku. No i właśnie się zastanawiałam czy program ma szukać pliku z danymi w standardowej lokalizacji (folder z programem) czy w jakiejś konkretnej, określonej (np. C:\matura_nazwisko\dane) i to samo z plikiem, do którego zapisywany jest tekst wyjściowy.

Karol

Zapewne przed rozpoczęciem egzaminu poinformują was, gdzie należy zapisywać programy. Jeżeli będzie to katalog np.: „C:\matura_nazwisko” to tam wklejasz sobie plik z danymi, który dostaniesz na płytce CD-ROM. Podkatalogi nie mają znaczenia, można utworzyć sobie dodatkowe foldery o nazwach „zadanie1, zadanie2, zadanie3” i w nich trzymać pliki, aby nie było bałaganu.

Patrycja

a ja mam takie pytanie może oczywiste, ale jednak mnie męczy od jakiegoś czasu 🙂 Jak mam zadanie, w którym muszę napisać program wykorzystujący jakieś tam dane z pliku, to jaką lokalizację wejściową i wyjściową mam podać?

Pawlak

Ok, dzięki za odpowiedź to biorę się do roboty bo oprócz obsługi plików, resztę mniej więcej znam. Po maturze napiszę jak poszło, liczę na 60-70% z rozszerzenia.

Karol

Symfonia jest zbyt rozbudowana, tak jak każda inna książka. Na maturę nie musisz znać języka, tylko potrafić rozwiązywać proste problemy maturalne.

Pętle, tablice, zmienne, obsługa plików.
Nic więcej się nie przyda.

Pawlak

Dzięki za odpowiedzi 😉 A może mógłbyś jakąś literaturę polecić, w domu posiadam Symfonię Grębosza i książka jest dobrze napisana, łatwym językiem jednak dużo jest tego co mi się teraz nie przyda.

Karol

Programowanie też można wyćwiczyć, tak jak matematykę. Trzeba robić zadania z poprzednich matur i to po kilka razy.

Pawlak

Dziwna czy dziwna to nie ważne 😀 Przez 3 lata nas nie przygotował, wszystko co umiemy, uczyliśmy się w domu, to taki typ który potrafi tylko zainstalować windowsa i proste czynności, znający tylko pascala :/
Access i Excel w miarę prosty, teoria praktycznie cała z repetytorium z grega ale programowanie to porażka bo wzięliśmy C++. Niby pętle, proste programy potrafię napisać ale takich typowo maturalnych to nie.

Karol

Trochę dziwna postawa nauczyciela. Równie dobrze mógłby wam włączyć internet na 20 minut albo pomagać rozwiązywać egzamin. Skoro macie takie znajomości to czemu nie.. 😀

Pawlak

W tym rzecz że u nas zdają tylko 3 osoby informatykę ze mną, więc mogę na każdym zapisać pliki. Nasz nauczyciel też nam zaproponował, to żebyśmy sobie pozapisywali kody typowych zadań co mogą być na maturze, gdzieś na dysku.

Karol

Teoretycznie komputer na którym pisany jest egzamin maturalny powinien być wyczyszczony, tzn. świeży obraz systemu, ze środowiskiem programistycznym oraz pakietem open Office. Możesz także korzystać z notatnika, kalkulatora oraz kalendarza jeżeli Ci pomoże.

Zapisywanie fragmentów kodu i chowanie ich gdzieś w Windows/system32 jest nielegalne. Nigdy nie wiesz na jaki komputer trafisz tak poza tym.

Pawlak

Mam pytanie, czy na maturze z informatyki mogę korzystać z wszystkiego co znajduje się na komputerze? W regulaminie pisze tylko że wykorzystuje dostępne programy i pomoce znajdujące się na komputerze, czyli wychodzi na to że mógłbym sobie zapisać kilka kodów w C++ i ich używać, zy źle myślę?
Pozdrawiam

Palele

Dzięki, udało się 🙂

Palele

A jeszcze się zapytam jak uniknąć błędów importowania, do tej pory ich nie miałem a teraz walczę z maturą z 2009r z accessa, jak chce zaimportować plik wszystko jest pięknie ale potem powstaje dodatkowa tabela z błędem, nie chce mi peselu zaimportować a nie mogę na necie znaleźć przyczyny

Karol

Błędy importowana się nie zdarzają, a jak się zdarzą jakimś cudem to pamiętaj aby podczas importowania zamienić typ danych z liczbowego na tekstowy. Dane zmień dla tej kolumny, która niewłaściwie się wczytała za pierwszym razem. Też kiedyś wałkowałem ten temat i to jedyne rozwiązanie jakie znam.

Palele

Właśnie wybieram się na informatykę o ile z matmy jestem dobry, celuję w 80/90% z rozszerzenia, na początku chciałem zdawać jeszcze fizykę na rozszerzeniu ale szybko odpuściłem i tylko podstawę zdaję, to nie przedmiot dla mnie 😀 a infę wziąłem na początku aby się sprawdzić a od jakichś kilku miesięcy na poważnie aby zdać najlepiej. Lepiej późno niż wcale 😀 Nie boję się nauki programowania tylko tego że wszystko muszę robić sam, a niektórych rzeczy niezbyt rozumiem, nauczyciel wcale nie pomaga gdyż jego wiedza jest zerowa :/

Karol

Programowania można się nauczyć, tak jak matematyki. Wyobrażasz sobie uczenie się matematyki na pamięć z zamiarem trafienia na te same zadania na maturze? Całkowicie bezsensu. Taka nauka nie daje żadnego efektu, wątpię abyś w ten sposób zdobył chociaż 1-2 pkty :D. Próbuj rozwiązywać matury podstawowe. Na rozszerzonej możesz dostać kilka pkt, nawet za samo wczytanie odpowiednich danych (przejrzyj klucze oceniania na stronie CKE).

Zastanów się po co Ci matura. Jeżeli idziesz na studia związane z informatyką lub choćby nawet techniczne, nie ominiesz programowania (a tak przypuszczam skoro zdajesz informatykę). Obecnie na każdym inżynierskim kierunku są przedmioty związane z programowaniem (C lub C++).

Moja rada jest taka, aby jednak próbować to zrozumieć.

Palele

A jak z programowaniem na maturze, sorki że zadaje dużo pytań lecz niestety mój nauczyciel od infy jest na poziomie przedszkolnym, oprócz zainstalowania systemu nic nie potrafi, cały czas sam się uczę do tego egzaminu, Excela ogarnę, Accessa ogarnąłem, teorię ogarnąłem, zostało programowanie, jako język wybrałem C++ znam ogólne zasady, budowę, wiem jak się tworzy pętle ale za nic w świecie nie zrobiłbym zadania maturalnego, czy wystarczy że się na wkuwam gotowych kodów, szybko się uczę, wiem że do matury zostało lekko 2 miesiące ale przez tyle czasu, myślę że nadrobiłbym to.

Palele

No właśnie zrobienie zadania z Żubrami z rozszerzonej na kartce zajęło mi 40 minut a w excelu ponad 2 godziny gdyż nie miałem pomysłu jak zacząć 😀 Accessa ogarniam, teorię znam, najgorsze programowanie ale liczę że na 60/70% napiszę. A może mógłbyś polecić jakieś zadanka typowe do matury oprócz poprzednich arkuszy bo te już przerabiam.

Karol

Poprzednie wersje arkuszów maturalnych to najlepsza kopalnia zadań. Ja też tak ćwiczyłem. Miałem też listę zadań, ktore wychodziły mi najgorzej i je rozwiązywałem po kilka razy co parę dni.

Karol

Jeżeli obliczenia są trywialne to oczywiście możesz tak zrobić. Warto jedynie opisać gdziekolwiek, że właśnie tak to obliczyłeś i skąd wzięły się wyniki. Gdyby obliczenia były skomplikowane to egzaminator mógłby podejrzewać ściąganie.

Zauważ, że nigdzie nie jest napisane, że musisz korzystać z Excela. Możesz korzystać z kalkulatora windowsowego lub kalendarza a także kompilatora. Ważne aby zapisywać obliczenia bo same wyniki to mało. Generalnie wszystkie zadania z matury z informatyki można zrobić choćby ręcznie. Oczywiście zabraknie nam czasu, ale nie ma żadnych przeciwwskazań.

Wyjątkiem jest sytuacja gdy polecenie zadania stanowi inaczej i nakazuje skorzystać z określonych narzędzi. Jednak na maturze z informatyki chyba się z tym nie spotkałem.

Palele

A ja mam takie pytanie bo też przygotowuję się do matury z infy na poziomie rozszerzonym, w tym roku będę ją zdawać i mam pytanie czy w Excelu można ręcznie robić zadania np to zadanie z żubrami zrobiłem odręcznie na kartce przy pomocy kalendarza i tylko w excelu zapisałem wyniki czy taka forma jest dopuszczalna czy potrzebne są tam jakieś obliczenia?

Karol

Sposób wykonania zadania jest dowolny, możesz używać także notatnika lub painta do rozwiązania zadania. Program nie musi zapisać wyniku do pliku bezpośrednio, wyjątkiem jest sytuacja jeżeli inaczej będzie napisane w poleceniu. Jeżeli odpowiedź do zadania będzie poprawna, pewnie mało który egzaminator rzuci okiem na kod źródłowy.

Prosty przykład: mając w pliku pewne dane oddzielone znakiem pauzy „-„, można zamienić pauzy na spacje za pomocą funkcji „Zamień..” z notatnika Windows. Dzięki temu dane będziemy mogli szybciej wczytać za pomocą strumienia, i nie bawić się w rozdzielanie.

muttley

Jeszcze dwie sprawy:
1) Mam zadanie, w którym muszę napisać program, który odczyta plik i dostarczy odpowiedzi na jakiś problem.
Czy ten program ma generować odpowiedź i zapisywać ją do pliku (np. zadanie4.txt) czy może ją wyświetlać na ekranie skąd mógłbym wpisać ją do pliku?
2) W pliku zadanieX.txt (odpowiedzi do zadań) wystarczy coś takiego: „a) 56” czy też mam pisać „a) Firma X ma 56 zamówień tygodniowo”.

Karol

Śmieszna sprawa 😀 Jestem pewien, że dadzą Ci 15-30 minut przerwy.

muttley

Piszę sam w mojej szkole 😀
Po prostu po cichu liczę na łyk wody pomiędzy częściami egzaminu.

Karol

Jest przerwa, wszyscy zaczynają drugą część równo aby nie było zamieszania z komputerami. 🙂

muttley

Jak wygląda przejście z 1 części do 2?
Jest jakaś przerwa? Czy oddaję pracę i od razu siadam do PC?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *