Matura z informatyki a bycie programistą

kategoria: Informacje o egzaminie

Być może wielu z was zastanawia się nad byciem programistą a maturą z informatyki. Czy jest ona przydatna aby dostać się do tego zawodu? Czy studia są niezbędne aby pracować jako programista? Zachęcam do przeczytania tego artykułu, w którym postaram się nieco rozjaśnić jak matura z informatyki ma się do programowania.

Czy programista musi być po studiach?

Pierwszą i najważniejszą kwestią jest to, czy programista musi być po studiach informatycznych. Odpowiedź brzmi: nie musi, jednak dobrze gdy jest, bo wtedy ma szerszą wiedzę z zakresu informatyki. Ze względu na ogromny deficyt programistów który sięga około 500tys osób w Europie, programistami są po prostu Ci, którzy mają odpowiednie umiejętności.

Znam wielu świetnych specjalistów, którzy są programistami i znajdują się na różnych szczeblach kariery. Wielu z nich nie ma studiów informatycznych, wielu z nich nie ma także wykształcenia wyższego. Powiem więcej, 3/4 programistów których znam są po różnych kierunkach technicznych takich jak np. fizyka, matematyka, automatyka, rzadko spotykam ludzi po prawdziwej informatyce.

Jakie zalety ma matura z informatyki

Pracuję jako programista, zdawałem maturę z informatyki. Poznałem wielu początkujących programistów. Od kilku lat zaczynam poznawać także pewną nową grupę zawodową, która wcześniej właściwie nie istniała. Są to absolwenci tzw. szkół programowania.

Jak wszędzie, zdarzają się wśród nich osoby nieprzeciętnie dobre i utalentowane do informatyki. Często jednak są to ludzie totalnie oderwani od rzeczywistości, którzy nie mają predyspozycji do zostania programistami. Ukończyli bootcamp, który dał im podstawową wiedzę, niezbędną do zdobycia pierwszej pracy jako junior developer.

Takie osoby często nie mają najmniejszego pojęcia czym jest bajt, string lub int. Nie mają podstawowej wiedzy na temat systemów liczb i nie znają różnić pomiędzy zapisem dziesiętnym liczby a szesnastkowym. Kiedyś byłem świadkiem sytuacji, gdy junior developer po szkole programowania zapytał o to, jak można zamienić w programowaniu liczbę 1000 na 100, a 300 na 30. Ktoś polecił mu podzielić przez 10, i było to rozwiązanie jego problemu.

Matura z informatyki kładzie nacisk na rozwiązywanie problemów

Ucząc się do matury z informatyki rozwijasz mocno dwie umiejętności:

  • podstawy algorytmiki (jak odwrócić wyraz, jak posortować znaki, jak wyszukać ciąg znaków)
  • rozwiązywanie problemów (właściwie każe zadanie)

Taki sposób nauki daje bardzo silną zdolność do pracy w zawodzie programisty, ponieważ tak naprawdę właśnie tym zajmuje się programista – rozwiązywaniem powtarzalnych problemów i opakowywaniem rozwiązań w aplikacje. Zdawałem maturę z informatyki tak samo jak moi koledzy z technikum, wiem jakie mieliśmy umiejętności i umiem ocenić, że są to bardzo solidne i pożądane postawy.

Absolwenci szkół programowania to różni ludzi, z wszelakich branż, którzy próbują przebranżowić się na zostanie programistami. Podkreślam, nie w tym nic złego i wszystkim gorąco kibicuję na pomyślne przebranżowienie się. Jaki jest jednak problem ze szkołami programowania? One przechodzą przez kurs od A do Z, nie zaszczepiając w przyszłym programiście żadnych wartościowych zachowań.

Oto jak wygląda w skrócie program szkół programowania:

  • poznanie języka HTML i CSS
  • poznanie języka JavaScript
  • wstęp do Reacta
  • pierwsza mała aplikacja
  • pierwsza duża aplikacja
  • koniec

Sorry, ale przerobienie od dechy do dechy specyfikacji danego języka, NIJAK nie przygotowuje człowieka do pracy jako programista. Nauka do matury z informatyki jak najbardziej, ponieważ każde zadanie jakie rozwiązujesz, wymaga od Ciebie wymyślenia rozwiązania.

Absolwenci szkół programowania są zdziwieni, że ktoś w pracy każe im rozwiązywać problemy, zrzuca na nich konieczność wymyślenia rozwiązania, a nie mówi po prostu co i jak napisać. Gwarantuje Ci, że osoba po szkole programowania nie związana w informatyką, nie byłaby w stanie zdać praktycznej części egzaminu maturalnego nawet na 3%. Wynika to po prostu z niewiedzy i nieumiejętności rozwiązywania problemów programistycznych.

Matura z informatyki to bardzo solidna podstawa

Z powodów opisanych w powyższym akapicie zapewniam Cię, jeżeli zdawałeś maturę z informatyki jesteś o krok od zostania programistą. Być może musisz przećwiczyć pisanie większych projektów, lub opanować bardziej nowoczesną technologię czy język. Sama metodyka pracy natomiast wcale Cię nie zaskoczy.

Dodatkowo rozległa wiedza, którą zdobyłeś ucząc się na egzamin, stawia Cię od razu bardzo wysoko porównując umiejętności innych początkujących pracowników. Oczywiście, przyznajmy to szczerze, zapewne miałbyś problem zestawiając się z początkującą osobą po studiach informatycznych, ale z mojego doświadczenia wynika, że ta różnica zaciera się przez kilka pierwszych lat pracy.

Jako programista bez studiów z kilku letnim doświadczeniem zawodowym nie będziesz w żadnym wypadku odstawał od absolwentów studiów wyższych. Wyjątkiem mogą okazać się jakieś totalne egzotyczne tematy, z których ktoś mógł np. pisać pracę magisterską.

Zachęcam do zdawania matury z informatyki!

Jeżeli jesteś młodą osobą w gimnazjum, liceum bądź technikum, to serdecznie zachęcam Cię do próby podejścia do matury z informatyki. Jeżeli nie pójdzie tak jakbyś chciał – trudno. Być może jednak ten egzamin otworzy Ci drzwi do fajnej kariery i wysokich zarobków.