Matura z informatyki – praca za granicą

kategoria: Informacje o egzaminie

Jeżeli zastanawiasz się nad pracą za granicą, zdawanie egzaminu maturalnego z informatyki jest świetnym wyborem. W wielu krajach europy brakuje specjalistów IT. W tym artykule przedstawię kilka faktów, które mogą rozwiać Twoje wątpliwości.

Zapotrzebowanie na specjalistów IT

Na całym świecie brakuje specjalistów IT. W Polsce jest to deficyt około 50tys osób, w całej Unii Europejskiej już około 500tys. Jak będą wyglądać przyszłe lata? Nie wiadomo. Można zakładać, że trend będzie rosnący i specjalistów będzie brakować coraz więcej.

Z czego to wynika? Oczywiście z informatyzacji gospodarki i społeczeństw. Wszytko co nas otacza wymaga obsługi przez personel, który potrafi biegle wykorzystywać komputer do pracy. Jest to oczywiście dla nas – jako informatyków – bardzo dobra wiadomość.

Czy warto zdawać maturę z informatyki planując pracę za granicą?

Odpowiedź na to pytanie to oczywiście: tak! Matura z informatyki otwiera nasze spojrzenie na działanie komputerów, począwszy od arkusza kalkulacyjnego, poprzez programowanie, skończywszy na bazach danych i podstawowych praw rządzących światem komputerów.

Jeżeli masz w kieszeni egzamin maturalny z informatyki, a dodatkowo jest on zdany na przyzwoity poziom, stoisz przed dużą szansą zatrudnienia w zagranicznej firmie na stanowiskach związanych z informatyką.

Pamiętaj! Zdając maturę z informatyki lub egzamin techniczny Technika Informatyka nie jesteś mocno wykwalifikowanym pracownikiem. Nie zostaniesz zatrudniony jako starszy programista, ani jako ekspert od baz danych, również nie jako architekt sieciowy. Jednak istnieją też pewne plusy.

Zdając egzamin maturalny z informatyki jesteś pracownikiem IT wykwalifikowanym bardzo szeroko, z rozległą wiedzą w wielu różnych dziedzinach. Masz bardzo dużą szansę dostania pracy w każdym zagranicznym przedsiębiorstwie, ponieważ wszędzie wykorzystywane są komputery. Możesz celować w wiele różnych dziedzin, w których będziesz chciał zostać ekspertem.

Od samego początku powinieneś mieć obrany cel i dziedzinę, w której chcesz rozpocząć pracę, nie zamykaj się jednak na inne możliwości, jakie aktualnie zaoferuje Ci pracodawca.

Dlaczego zagranica a nie Polska?

Zakładając, że jesteś ekspertem IT z wieloletnim doświadczeniem, wtedy wyższy poziom życia będziesz miał w Polsce. Wiele zagranicznych firm szuka specjalistów w Polsce, ponieważ są tańsi niż ich odpowiednicy w zachodnich krajach.

Inaczej jest w przypadku osób początkujących na rynku pracy, a więc ludziach po maturze z informatyki i po egzaminie technicznym. Dla nich o wiele lepsze perspektywy kariery są za granicą. Zagraniczni pracodawcy nie muszą optymalizować kosztów szukając pracowników w tańszych krajach. Każda zagraniczna firma chętnie zatrudni kompetentną osobę z kierunkową wiedzą informatyczną, która odnajdzie się właściwie wszędzie.

Całkiem odwrotny trend panuje niestety w Polsce. Polscy pracodawcy nie chcą przyjmować juniorów, ani osób początkujących, ponieważ nie chcą tracić czasu na przyuczenie pracownika do zawodu. Każdy zatrudniłby najchętniej “osobę początkującą, z 10 letnim doświadczeniem zawodowym”. Niestety takie są smutne Polskie realia.

Idealna kariera w IT

Jako twórca tego bloga piszę z perspektywy osoby będącej pracownikiem branży IT z wieloletnim doświadczeniem. Gdybym miał wybrać swoją idealną ścieżkę kariery zrobiłbym to następująco:

  1. Zdałbym maturę z informatyki na dobrym poziomie, zdobywając tym samym podstawową ale szeroką wiedzę informatyczną.
  2. Gdyby była taka możliwość zdałbym także egzamin zawodowy technika informatyka.
  3. Od razu wyjechałbym za granicę i przyjąłbym pierwszą pracę w IT jaką by mi zaproponowano.
  4. Pracując za granicą zdobyłbym doświadczenie i nauczył się języka
  5. Po jakimś czasie pewnie wróciłbym do Polski już jako specjalista z dużym doświadczeniem, mieszkałbym w Polsce i pracował zdalnie za granicą. Jest to bardzo optymalne, bo Polska ma bardzo niskie koszty życia

Nie ma żadnego problemu aby kierować się w stronę programowania, administrowania bazami danych czy też sieci. Znam poziom matury z informatyki (zdawałem ją wiele lat temu). Jeżeli jesteś w stanie zdać maturę na poziomie 60%+ to uwierz mi, będziesz miał lepsze podstawy z programowania niż 80% absolwentów tzw. kursów programowania (które odradzam).

Praca bez studiów

Gdyby nie było deficytu specjalistów IT, prawdopodobnie ciężko byłoby znaleźć pracę bez studiów. Z powodu braku pracowników o którym pisałem wcześniej, pracę znajduje bez problemu każdy kto posiada odpowiednie umiejętności. Jeżeli pracodawca będzie wiedział, że zarobi na Twoich umiejętnościach, nie odrzuci Twojej kandydatury.

Inne porady

Czy jest sens robić studia informatyczne w Polsce? Oczywiście, jeżeli masz taką możliwość bardzo polecam. Jeżeli jednak planujesz wyjazd za granicę od razu po szkole średniej, jest to także bardzo dobry pomysł. W Polsce jest ciężej rozpędzić swoją karierę, da się to zrobić, ale na początku będziesz lekko mówiąc „nie szanowany”.

Koniecznie przetłumacz swoje świadectwo maturalne i wyniki egzaminu technicznego na język angielski lub niemiecki. Będzie to dokument, który może przesądzić o Twoim przyjęciu bądź odrzuceniu do przyszłej pracy.

Ostatnią kwestią jest język obcy. Jeżeli nie idzie Ci on zbyt dobrze w Polsce – nie martw się. Ciężko nauczyć się języka obcując z nim kilka godzin tygodniowo. Za gracą bardzo szybko podniesiesz braki językowe. Mimo to, osobiście nie zdecydowałbym się na wyjazd bez znajomości języka na poziomie minimum B2.